O vlně


100% merino

Šijeme z nejkvalitnějšího materiálu vyrobeného na Novém Zélandu a v Čechách. Merino je přírodní materiál a podle toho se i chová. Musíte s tím počítat a chovat se tak k němi i Vy.

Takže tady pár základních pravidel co ano a co ne s Vašim merino oblečením: 

  • Perte maximálně na 40 na program vlna nebo jemné. 
  • Ideálně používejte prací prostředky na vlnu, např. Ecover nebo Tierra Verde.  Není to nutné, ale je to lepší. 
  • Nechte vyvěsit.
  • Do sušičky to nedávejte. 
  • Vyžehlete, ale nepřežehlete.

Po nošení stačí pověsit na ramínko a látka si sedne, tím že nesmrdí tak nemusíte prát po každém nošení jako klasická balvlněná trička. 

Mírné žmolkovatění je vlastností ale u extrafine materiálu k němu dochází minimálně. Ale pořád je to vlna a trochu žmolkovatět bude. Pozor hlavně na místech, která budete více zatěžovat (např. popruhy od batohu, řemínek od kabelky atd)

Tím, že jde o přírodní materiál, je příjemná nejen nám, ale bohužel i různým škůdcům. 

Pokud budete potřebovat opravit lem, nebo poslat nit pro vlasní úpravu, napište nám.


MÝTY O VLNĚ

Merino NENÍ termoprádlo. Ve vlně NENÍ vedro. Vlna v  zimě hřeje a v létě chladí. Ano, má skvělé termoregulační vlastnosti, ale může být i mnohem víc.

Vlna NEMUSÍ kousat. Používáme Extra fine úpravu merina, která je jemnoučká.

Merino NENÍ jen materiál pro oudoorové oblečení. Merino můžete nosit do města, do kancelářě, prostě kdykoli. 

Vlna se MŮŽE PRÁT a pere se celkem snadno, viz naše doporučení. Navíc vlnu  stačí jí vyvěsit a do rána je jako nová, a nepotřebuje časté praní. S vlnou NESMRDÍŠ.

Vlna se hodí jen na SVETRY. Nesmysl, náš úplet je jemňoučký a splývá jako hedvábí.


V ZIMĚ HŘEJU, V LÉTĚ  CHLADÍM

Tady trochu informací odkud se berou její termoizolační schopnosti: 

 To je dáno díky několika faktorům, zejména obloučkovitostí vlákna, šupinkovitým povrchem vlákna a rovněž vysokým sorpčním teplem[2]. Textilie z těchto vláken obsahuje vysoké množství pórů, obsahujících vzduch. Tím je zajištěna izolační schopnost. Pocit tepla, který známe z klasických vlněných svetrů je dán tím, že teplo vyprodukované člověkem téměř neuniká do okolí. Merino vlna je schopná absorbovat vlhkost v míře až 30 % své hmotnosti. Sorpční schopnost vlny je zdrojem tepla, které produkují vlněná vlákna (již zmíněné sorpční teplo). V porovnání například s polyesterem jsou termoizolační vlastnosti vlny mnohonásobně vyšší. Výhodou je také to, že vlna Merino je antialergenní a chrání pokožku před UV zářením. Zdroj: Wikipedie


O OVEČKÁCH

Merino je plemeno domácí ovce, které je velmi oblíbené pro svojí vlnu. Merinové ovce jsou zbarveny bíle, béžově nebo světle šedě. Merinové ovce mají velmi jemná vlákna, rostoucí mimořádně hustě. Jedna merinová ovce vyprodukuje průměrně 2–4 kg vlny ročně, někdy i více.  

Plemeno Merino ovce pochází ze Španělska. Odsud se pak během 18 a 19. století rozšířil do ostaních evropských zemí a mimo Evropu, zejména pak do Austrálie a Nového Zélandu a právě tyto země dnes patří mezi hlavní producenty vlny Merino.

Zdroj Wikipedie